О ПРОЈЕКТУ

КРАТАК ОПИС ПРОЈЕКТА


Интензиван развој у рударским регионима доводи до суштинских и претежно негативних променама у локалној заједници и њеном окружењу (монофункционална економија; деградација животне средине; принудно пресељење).
Отпор заједнице и стручњака према рударским активностима у Србији интензивиран је од 2000-их, што увећава значај теме учешћа јавности у планирању рударских региона. МИНИПАРТ је осмишљен као истраживачки пројект који комбинује квалитативне и квантитативне методе истраживања у циљу креирања најприкладнијих метода учешћа јавности у рударским регионима, укључујући и рањиве групе. Овако дефинисане методе олакшаће и мотивисати учешће свих заинтересованих страна у планирању, смањити конфликте и омогућити усклађивање потреба грађана, индустрије и управе, не само у рударским регионима већ и другде.

Период реализације: 03.01.2024 - 02.01.2027.

ЦИЉЕВИ


Главни циљ МИНИПАРТ-а је препознавање најприкладнијих метода учешћа, прилагођених свим заинтересованим странама у рударским регионима. Ове методе ће омогућити да заинтересовани на најефикаснији начин утичу на доношење одлука, чиме ће унапредити квалитет свог рада и живота (друштвени, еколошки, економски) и осигурати одрживи развој.

Специфични циљеви:
(1) Састављање репозиторијума доступних примера учешћа јавности у планирању рударских региона.
(2) Активно укључивање свих заинтересованих страна (грађана, рударске индустрије, управљачког сектора, НВО) у препознавању најбољих метода учешћа путем интервјуа, анкета и фокус група.
(3) Адресирање специфичних потреба угрожених група (жене, етничке мањине, сеоско становништво, особе са инвалидитетом, старији и млади) у процесу препознавања најбољих метода учешћа јавности.
(4) Развој нових или прилагођених приступа за суштинско и инклузивно учешће заједнице у планирању и развоју рударства.
(5) Омогућавање увида у резултате свим учесницима пројекта, националним и локалним органима државне управе, НВО сектору, грађанима у Србији и у иностранству, академији, професионалцима и најширој јавности.

ПАРТНЕРИ


ИНСТИТУТ ЗА АРХИТЕКТУРУ И УРБАНИЗАМ СРБИЈЕ (ИАУС)>

ИАУС је научно-истраживачка и развојна институција у областима урбанизма, архитектуре, просторног планирања, заштите животне средине, грађевинарства и саобраћаја. Од 1954. године активан је у издавању академских публикација. Од 1980- их, ИАУС је водећа институција у Србији за консултантске услуге у рударским регионима, што је резултовало са неколико научних пројеката у области рударства и просторног развоја. Ово је једина јавна институција која интегрише истраживање и праксу у урбаном и просторном планирању са заштитом животне средине. Ова посебна позиција омогућава ИАУС-у да директно преноси теоријске резултате у поступак учешћа јавности.

ГЕОГРАФСКИ ФАКУЛТЕТ - УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ (УБГЕФ)>

Основне активности УБГЕФ-а су високо образовање и научно истраживање. Факултет се састоји од шест одсека, и то за: географију, просторно планирање, туризмологију, демографију, геопросторне основе животне средине и географске информационе системе. Научни рад се обавља кроз фундаментална и примењена истраживања, као и развој пројеката и просторних планова за различите сврхе. Ово укључује области као што су рударски региони и заштита природе у њима. Поред тога, факултет спроводи многобројне студије, од којих су неке усмерене на рударске области.

ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ У БОРУ - УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ (ТФ БОР)>

ТФ Бор је основан 1961. године као део Универзитета у Београду. Образовни процес на ТФ Бор се реализује кроз следеће студијске програме: Рударско инжењерство, Металуршко инжењерство, Технолошко инжењерство и Менаџмент у инжењерству. Институција је активно укључена у научне и истраживачке активности у областима техничких, менаџерских и технолошких наука. Поред тога, пружа консултантске услуге у различитим областима које су повезане са рударством и заштитом животне средине.

ИНСТИТУТ ЗА ФИЛОЗОФИЈУ И ДРУШТВЕНУ ТЕОРИЈУ - УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ (ИФДТ)>

ИФДТ је посвећен доследној примени и унапређењу добрих пракси у теоријском и емпиријском истраживању, стимулишући подизање академских стандарда и сарадњу са сродним актерима у академији и изван ње. Са тим, ИФДТ подиже значај јавне улоге друштвених наука и хуманистичких дисциплина. Развија мултидисциплинарни приступ који поставља питања ефикасности ангажовања, еманципације, солидарности и отпора у различитим контекстима.

ФИНАНСИРАЊЕ

Пројекат се спроводи у оквиру програма ПРИЗМА уз подршку Фонда за науку Републике Србије, грант #7598.